MVF

Ročník 2019

Letošní 15. ročník festivalu nese název „Ebenovský rok“. Připomínáme si totiž 90 let od narození skladatele Petra Ebena, a proto patří jeho hudbě v dramaturgii festivalu přední místo. První koncert je spojený s žehnáním nově opravených historických varhan v obci Řetová. Jedná se o cenný památkově chráněný nástroj od varhanáře Jiřího Španěla. Je nám ctí zařadit tento zrekonstruovaný a plně funkční nástroj do repertoáru festivalových varhan v okruhu České Třebové. Na hlavním zahajovacím koncertě se snoubí umělecký přednes s varhanní hudbou v podání špičkových interpretů Marka Ebena a Tomáše Thona. Tradiční varhanní recitál obstará maďarský varhaník Balasz Szabó, který je špičkou mezi evropskými interprety. Následuje vždy příjemná kombinace hudby varhanní a vokální. I zde bude hrát prim Ebenova hudba: Suita liturgica a Missa adventus okořeněná soudobou hudbou z Pobaltí v podání dívčího ensemblu In campo aperto. Pátý, a tedy závěrečný, koncert přináší neotřelou nástrojovou kombinaci: varhany a bicí. Zazní opět hudba Petra Ebena – Krajiny patmoské – v podání mladých, ale umělecky vyzrálých a zkušených interpretů.

Máme radost a velice si vážíme toho, že mistr Zdeněk Pololáník je pravidelným návštěvníkem „svého“ festivalu v České Třebové. I když je letošní rok vyhrazen převážně hudbě Petra Ebena, a máme pro to dobré důvody, zazní na festivalu samozřejmě i varhanní hudba našeho patrona Zdeňka Pololáníka.

Jaké největší hvězdy zazářily na festivalu za uplynulých čtrnáct let? Hned první zahajovací koncert festivalu v roce 2005 se pyšnil jménem jako Jakub Janšta. Dále to byly bezpochyby „Variace pro klavír a varhany“ od Zdeňka Pololáníka hrané v roce 2009. V roce 2014 uvedla Lucie Žáková se svým manželem skladby ze španělské varhanní literatury pro čtyři ruce i nohy. V roce 2015 bravurně zahrát pařížský varhaník Pascal Marsault. Z dalších význačných interpretů, kteří na festivalu účinkovali, jmenujme: Douglas Bruce, Klaus Sonnleitner, Carlos Arturo Guerra Parra, Jaroslav Tůma, Irena Chřibková, Karel Martínek aj.

Návštěvnost festivalu se pohybuje od 40ti do 100 lidí. Existuje však poučené publikum, které chodí pravidelně a dokáže ocenit kvalitu bez ohledu na to, zda se interpretova tvář vyskytuje na prvních stránkách bulvárních časopisů, či nikoliv. Mezi takové posluchače patří i mimotřebovští, např. z nedaleké Litomyšle, z Ústí nad Orlicí a někteří dokonce i z Hradce Králové.

Mgr. et Mgr. Jan Lorenc

 

Slovo dramaturga

Letošní 15. ročník festivalu nese název „Ebenovský rok“. Připomínáme si totiž 90 let od narození skladatele Petra Ebena (1929 – 2007), a proto patří jeho hudbě v dramaturgii festivalu přední místo. První koncert je spojený s žehnáním nově opravených historických varhan v obci Řetová. Jedná se o cenný památkově chráněný nástroj od varhanáře Jiřího Španěla. Je nám ctí zařadit tento zrekonstruovaný a plně funkční nástroj do repertoáru festivalových varhan v okruhu České Třebové. Na hlavním zahajovacím koncertě, v pořadí však druhém, se snoubí umělecký přednes s varhanní hudbou v podání skvělých domácích interpretů Marka Ebena a Tomáše Thona. Tradiční varhanní recitál obstará maďarský varhaník Balázs Szabó, který je špičkou mezi svými evropskými kolegy. Následuje vždy příjemná kombinace hudby varhanní s hudbou vokální. I zde bude hrát prim Ebenova hudba – Suita liturgica a Missa adventus – okořeněná soudobou hudbou z Pobaltí v podání litevského dívčího ensemblu In campo aperto a domácího Schola cantus gregoriani. Pátý, a zároveň závěrečný, koncert přináší neotřelou nástrojovou kombinaci – varhany a bicí. Zazní opět hudba Petra Ebena – Krajiny patmoské – v podání mladých, ale umělecky vyzrálých a zkušených interpretů.

Máme radost a velice si vážíme toho, že mistr Zdeněk Pololáník je pravidelným návštěvníkem „svého“ festivalu v České Třebové. I když je letošní rok vyhrazen převážně hudbě Petra Ebena, a máme pro to dobré důvody, zazní na festivalu samozřejmě i varhanní hudba našeho patrona Zdeňka Pololáníka.

Příští 16. festivalový ročník bude spojen s významnými skladatelskými výročími: Zdeněk Pololáník (1935) a Jiří Strejc (1932 – 2010). Těšit se můžeme převážně na jejich hudbu!

Mgr. et Mgr. Jan Lorenc

 

PROGRAM
FESTIVAL 2023