MVF

Ročník 2017

Aktuálně

Letošní 13. ročník se nese ve znamení výročí „sedmičkových“ skladatelů varhanní hudby: Petr Eben (1929 – 2007), Johannes Brahms (1833 – 1897), Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847), Charles-Marie Widor (1844 – 1937). Většina z nich zazní na zahajovacím koncertu v podání profesora pražské HAMU – Jana Hory. Hudbu těchto autorů, zejména francouzských, zahrají také Kateřina Holá a Petr Vacek – „mladí profesionálové“ z východních Čech.

Jako zahraniční interpret se letos představí vokální ansámbl Vox in Rama, který působí koncertně i liturgicky v Paříži. Pod vedením Frederika Rantiera uvede známou Messe de Nostre Dame od Guillauma de Machauta (také „sedmičkového“ skladatele 1300 – 1377). Středověká hudba v románské rotundě sv. Kateřiny v podání profesionálních vokalistů slibuje citlivé propojení hudby s prostorem.

Letošní externí koncert se uskuteční v Řetové. V kostele sv. Marie Magdaleny se aktuálně opravují historické barokní varhany. Z toho důvodu bude koncert hrán na dovezený přenosný kvalitní nástroj a částečně na místních varhanách, pokud to stav nástroje dovolí. Na programu bude zbrusu nový varhanní opus z pera Jaroslava Tůmy: Svaté lásky labyrint. Cyklus je inspirovaný Českou mariánskou muzikou (1647) A. V. Michny. Spojení varhan a zpěvu přirozeně vytvoří jeden celek v podání místních rodáků Jany Ženkové a Jana Lorence.

Tradičním festivalovým záměrem je podpora českotřebovského varhanního dědictví. Proto bude letošní výtěžek směřovat na opravu barokních varhan v Řetové.

Jan Lorenc

PROGRAM
FESTIVAL 2023